A Koreai Kztrsasg, htkznapi nevn Dl-Korea (koreaiul: 대한민국, trssal: Tehan Minguk) elnki kztrsasg Kelet-zsiban, a Koreai-flsziget dli rszn. Egyetlen szrazfldi hatra demilitarizlt vezet, amely szak-Koreval kzs. A kt Korea 1945. augusztus 15-ig egy llamot alkotott. Keleten a Japn-tenger (hivatalos koreai nevn Keleti-tenger), dlen a Koreai-szoros s nyugaton a Srga-tenger mossa partjait. A nagy trtnelmi mltra visszatekint Dl-Korea ma a vilg egyik vezet gazdasgi hatalma, a Fld leggazdagabb orszgainak egyike, szmos nemzetkzi szvetsg tagja. Fvrosa s legnagyobb vrosa Szul, a vilg msodik legnagyobb vrostmrlse. A fvroson kvl mg t millis nagyvros tallhat Dl-Koreban.
Trtnelem:
Az 1945-ig egysges Korea terletn Kidzsa kirly i. e. 1100 krl alaptotta az els dinasztit. Ezt dlen Hrom Han Birodalma vltotta fel i. e. 194-ben. Az egysges koreai llam i. sz. 668-ban jtt ltre, Silla nven. Koret kls hatsok fleg Kna fell rtk. Onnan rkezett a buddhizmus, a konfucianizmus s szmos ms ismeret. Az orszg mai neve a kzpkori Korjo (koreaiul 고려) dinasztia nevt rzi. Az orszgban 1395-tl egszen a japn megszllsig (1910) az I- vagy Csoszon-dinasztia uralkodott. A japnok annektltk Koret, a msodik vilghbor idejn rendri diktatrt vezettek be, s az orszg gazdasgt katonai cljaik szolglatba lltottk. A szvetsges hatalmak 1943-ban megllapodtak abban, hogy a hbor befejezte utn helyre kell lltani az orszg fggetlensgt. 1945-ben az orszg szaki rszt szovjet, a dli rszt amerikai csapatok szlltk meg, s a 38. szlessgi kr mentn felosztottk az orszgot. Az ENSZ felhvsra a dli orszgrszben 1948 mjusban nemzetgylsi vlasztsokat tartottak, majd a parlament a szovjet segtsggel megalaktott szak-Korea fggetlensgnek kikiltst kveten, 1948. augusztus 15-n kikiltotta a Koreai Kztrsasgot. A kt Korea viszonya egyre jobban elmrgesedett, ami 1950-ben a koreai hborhoz vezetett. Az egyik fl gyzelmvel sem vgzd hbor az 1953-ban alrt tzszneti egyezmnnyel rt vget, a kt Korea azonban technikailag hadban ll egymssal. 2007. oktber 4-n No Muhjon s Kim Dzsongil alrt egy nyolc pontbl ll bkemegllapodst, amely szerint a kt fl a tarts bke fenntartsa rdekben magas szint diplomciai trgyalsokat folytat, gazdasgi fejlesztseket hajtanak vgre, feljtjk a vasti, kzti s lgi kzlekedseket, tovbb kzs olimpia megrendezsre tesznek lpseket. A trgyalsok lezrst kveten nem sokkal, oktber 9-n szak-Korea ismt nukleris ksrleteket hajtott vgre. Hrom vvel ksbb, 2009 elejn a kt orszg viszonya ismt elmrgesedett: szak raktkat teleptett a hatr menti terletekre, illetve megfenyegette Dlt s az USA-t, ne merjk zavarni els mholdjuk rbe juttatst, melyet prilis 5-n fellttek. Szerzdsk formlisan is vget rt.
ghajlat:
Korea a mrskelt ghajlati vben fekszik. Az ghajlat jellege tenger mellki helyzete ellenre meglehetsen kontinentlis. Klnsen a flsziget belsejben lev magas hegyvidkek hidegek tlen. A dli part ghajlata mr szubtrpusi jelleg. Hat az zsiai monszun, ezrt a nyr kzepe nagyon csapadkos. A dli partot nyr vgn tjfunok sjthatjk. Ezek nem csak a viharos szllel okoznak krt, hanem a vele jr heves es helyi rvizet okoz.
Vzrajz:
Naktong (낙동강, Naktonggang) a leghosszabb, 525 kilomteres
Han foly (한강, Hangang), amely Szul vrost szeli kett
|